TürkBirDev Kurultayı Gücünün Farkında mısın sorusuna EVET diyen binlerin coşku dolu alkışları ile başladı.

31 Ekim tarihinde düzenlenen 1’inci TürkBirDev Kurultayı’na ev sahipliği yapan Ankara’ya, Türkiye’nin diğer illerinden ve dünyanın çeşitli ülkelerinden 2500'ün üzerinde gönüllü katıldı. Beklenenin üzerinde olan ve Balkanlar’dan Urumçi’ye kadar hemen her yerden gelen katılımcılar geldikleri bölgenin güzelliklerini de beraberinde getirdiler. Kurultaya Türkiye Turizm ve Kültür Bakanlığı Devlet Türk Dünyası Müzik Topluluğu sanatçılarının verdiği konserle giriş yapıldı. Kurucu Başkan Sefer Özdemir’in söz aldığı hoş geldiniz konuşmasıyla kurultay başladı. Özdemir, 7 Bağımsız Türk Cumhuriyeti arasında kurulacak olan bir Türk Birliği gereklidir ve gerçekleştirilebilir diyerek başladığı konuşmasına şöyle devam etti;

“Sayın Bakanlarım, Sayın Büyükelçim, değerli büyüklerim; sizler toplantılar yaptınız, kongreler düzenlediniz, kurultaylar gerçekleştirdiniz, yıllarca bu konuya emek verdiniz ve dediniz ki; ‘Türk Birliği gereklidir ve gerçekleştirilebilir.’ Çağırdınız, bir millet olarak, halk olarak sizi duyduk ve geldik. Şimdi size şu soruyu soruyoruz ‘Size nasıl yardımcı olabiliriz. Türk Birliği 1 kişi ya da bir kısmımızla değil 250 milyon insanımızla gerçekleşecek. 7 Türk Cumhuriyetinde takriben 140 milyon insanımız var geri kalan yani yarıdan çoğumuz bu devletler dışında ikamet ediyor. Bunların içindeki sevgi vatan sevgisidir. Bunların birçoğu başarılı olmuş ve bir şeyi düşünmeye başlamışlardır; daha güçlü olmak. 250 milyon Türk ve büyük bir güç.. TürkBirDev; Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Özbekistan, Türkiye ve Türkmenistan yani 7 bağımsız Türk Cumhuriyetlerinin kurabileceği bir birliğin adıdır” dedi.

Özdemir’den sonra konuşma yapan Devlet eski Bakanı Agah Oktay Güner, “Bu fikri; gönlüyle, aklıyla, kesesiyle, kültürüyle, idrakiyle omuzlayan arkadaşları candan tebrik ediyorum” diye sözlerine devam etti. Güner’den sonra söz alan Kültür eski Bakanı Namık Kemal Zeybek, Türklük bilinci ile yaşayan her Türk’ün görevi Türk Birliğini kurmaktır dedi. Zeybek konuşmasına şöyle devam etti: Bu işlere kendinizi ayırıp Türk Dünyasının birliğinden sorumlu bir Türk olarak hissettiğiniz ve yanınıza da yine bu duygular içinde bulunan yoldaşlarınızı seçip aldığınız için sizi ve yoldaşlarınızı yürekten kutluyorum”dedi. Kurultaya katılan Kırgızistan Ankara Büyükelçisi Mambetyunus Abylov yaptığı konuşmada, Türk milletinin geçmişten gelen ve gelenekleri ile sağlam bir millet olduğuna vurgu yaptı. İçinde bulunduğumuz dünyanın zor şartlarının olduğunu söyleyen Büyükelçi kurulabilecek bir birlik çalışmalarının iyi analiz edilmesinin gerektiğini vurguladı.

Verilen kısa bir ara sonrasında Doğu Türkistan Göçmenler Derneği Halk oyunları ekibinin yaptığı muhteşem gösteriden sonra Türk Birliği’ne emek veren konuşmacılarla devam edildi.

AZERİN HEM COŞTURDU HEM AĞLATTI

 Bu yıl 1’incisinin düzenlendiği ve her sene tekrarlanarak geleneksel olması yolunda karar alınan kurultayda Azerin rüzgârı esti. Azerbaycanlı büyük ses sanatçısı Azerin seslendirdiği 3 Türkü ile izleyenleri hem ağlattı hem coşturdu. Salona bayrakları ile gelen ve salonu dolduran binlerce kalabalık sanatçının söylediği Azerbaycanlı Şair Ahmet Cevat’ın yazdığı ‘Çırpınırdın Karadeniz’ parçası ile hem sanatçıya eşlik etti hem ağladı. Türk Tarih Kurumu eski Başkanı Yusuf Halaçoğlu’nun yaptığı konuşmasıyla devam eden kurultay TürkbirDev gönüllü derneklerinin yaptıkları çalışmalarını anlatan bölüme geçildi. Bu yıl 1’incisi düzenlenen TürkBirDev Kurultay’ı saat 21.15’de sona erdi.

Hoş Geldiniz!
TürkBirDev kurultayımıza hoş geldiniz. Uzaklardan, fedakarlıklar yaparak, kendi öz imkanlarınızı kullanarak, isinizi gücünüzü bırakarak, belki de yarım aylık kazancınızı veya fazlasını harcayarak buraya geldiğinizi biliyorum. Bunun içindir ki bu kurultayın özelliği büyüktür. Bu kurultay milletin emeği ile gerçekleştirilmiş bir kurultaydır. Biz buraya sadece bir amaçla geldik. Bir sözümüz var onu demeye geldik. "Biz Türk Birliği isteyen, Türk Birliği'nin gerçekleştirilmesi için gereken fedakarlığı yapabilecek güçte olan büyük bir kitleyiz"
Biz bugün burada 7 bağımsız Türk devleti başkanlarına ve yetkililerine sesimizi duyurmak ve talebimizi bildirmek için bulunmaktayız. Güçlü bir talebin olduğu yerde arzın gerçekleşeceğine inanıyoruz. Biz bugün burada yıllarca Türk Birliğinin hayalini kurmuş, gerçekleşmesi için hayatlarını buna adamış büyüklerimize saygımızı ve minnettarlığımız, yapmış oldukları değerli çalışmaların sonuç veriyor olduğunu, milletin onları duyup destek için buradayız dediğini göstermek amacı ile bulunmaktayız.
Türk Birliğinin gerekliliği ortadadır. Gerçekleştirilebilirliğinin ispatı burada olmanızdır. Bunun için ben sizi, her birinizi candan kutluyor, sadece buraya değil, TürkBirDev davasına hoş geldiniz diyor,
BaşarılarıMızın devamını diliyorum.
Sefer Özdemir
Kurucu Başkan

Sizden Gelenler
Sayın TürkBirDev yöneticileri,
31 Ekim 2009 günü düzenlemiş olduğunuz 1.Kurultaya katılmak bana onur verdi. Ülkemizin ve Türklerin içinde bulunduğu bu sıkıntılı günlerde böylesine büyük ve önemli bir amaç için sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır. Bu kurultay, en azından Türkün sesinin yürekli Türklerin bulunduğunu bizlere bir kez daha gösterdi. Umudumuzu hiçbir zaman kaybetmedik ama çok derin üzüntüler içine girmek üzere iken üzerimizdeki ölü toprağını bir çırpıda kaldırdınız.

31 Ekim'in Ardından?
31 Ekim çalışanlar için bir tırmanış idi. Çok gayret sarf edildi ve doruğa ulaşıldı. Kurultayın başarısı birlerin bin olup "Biz Türk Birliği isteyen büyük bir kitleyiz" diyen gururlu duruşuydu. Bu dava adamları Türkiye'nin ve dünyanın birçok yerinden Ankara'ya kendi fedakarlıkları ile gelmeleri ayrıca bir mana taşıyordu. Şanlıurfa'dan dahi bir otobüs dolusu insanlarımızın gelmesi bizleri duygulandıran anlardan birisi oldu.

Konuşmacılar Türk Birliğinin gerekli ve gerçekleştirilebilir olduğuna vurgu yaptılar. Birçok il temsilcisi arkadaşlarımız sahneden bizlere bu uğurda yaptıkları çalışmaları anlattılar. Resimler çekildi, videolar kaydedildi ve bir bayram havasında başlayan kurultay, bir sonraki 30 Ekim 2010 kurultayında görüşme temennileri ile yine bir bayram havasında bitti.

Bu noktada benim aklıma takılan bir soru 31 Ekim'e katılanların şimdi ne yapıyor olduğudur. Hayatlarında bir değişim, dünyaya ve Türk Birliğine bakış açılarında olumlu bir değişiklik gerçekleşti mi acaba? Yani, gücünün farkında mısın sorusuna "EVET" yanıtı ile kurultaya katılanlar içlerindeki gücü keşfedip, azimle bir çalışma içine girebildiler mi? Yoksa, geri döndüklerinde günlük yaşantı denilen tuzağın içine düşüp, kendi dünyalarında yine mi kayboldular? Öyle ya, nerde o sesler? O yankılar? Her ilçede ve üniversitede oluşturulması gereken temsilciliklerin toplantı gün ve yerlerini duyuran ilanlar?

Ben o gün konuşmak için sahneye çıktığımda karşımda bir kaç bin değil, yüzbinleri görmüş, onları içtenlikle alkışlamıştım. Her koltukta oturanın bir değil bin kişi olduğunun şuurunda idim. Uzaklardan, işlerini ve güçlerini bırakıp, bütün harcamaları kendileri yaparak gelen bu fedakar dava adamlarının geriye döndüklerinde gayretle çalışacaklarına ve binlere ulaşabileceklerine emindim.

Zafer sarhoşluğundan ayılmanın ve kolları sıvamanın zamanı geldi. Yaptığımız işlerden memnuniyet duymak, başarımızı kutlamak tabi ki önemli, ama daha önemlisi yaptıklarımızı yeterli görmeyip, daha da fazla hizmet edebilmek için bir an önce çalışmalara başlamak gereklidir.

İl temsilcilerimiz, illerinde bulunan ilçe ve üniversitelerde temsilciliklerin oluşturulmasına ön ayak olmalıdırlar. İstanbul, Ankara, İzmir, Konya, Antalya, Adana, Diyarbakır, Erzurum gibi büyük illerde, ilçe ve üniversite temsilciliklerine çok önem verilmelidir, bunları oluşturacak kahramanlar kendilerini göstermeli, yaptıklarını öbeklerimizde duyurmalıdırlar.

30 Ekim ve 1 Kasım'da yapmış olduğumuz iki ayrı toplantıda bölge temsilcilerini seçebilecek sayıda il temsilcilerimizin olmadığı görülmüştür. Bölge temsilcilerinin seçilemediği için, ülke ve dolayısı ile bir genel başkan seçimi de sonraki bir zamana, toplantıda yapılan bir öneri doğrultusunda üç ay sonraya ertelenmiştir. Bu tarih hızla yaklaşmaktadır. Üç ay sonra yani 31 Ocak 2010'a kadar ilçe ve üniversite temsilciliklerinin aralarında seçecekleri her bölgeden en az üç il temsilci başkanı ortaya çıkartılabilecek mi? Evet, yapılabilir. Bunun içindir ki çalışmalara şimdi ve hızla başlamak gerekmektedir.

Muhakkak ki herkes kendi bölgesinde harıl harıl bir şeyler yapıyor. Yalnız yapılanları devamlı ve hatta günlük olarak yazıp öbeklerimizde yaymanın önemini bir kere daha hatırlatmak isterim. Her ilçe, üniversite ve il çapında yapılan çalışmalar diğer arkadaşlarımız için örnek teşkil etmektedir. Mütevazılık ne kadar bizim içimizden gelen bir güzellik olsa da yaptıklarınızı reklam etmek zorunluluğunuz vardır. Sizin çok küçük diye nitelendirebileceğiniz bir çalışma başka arkadaşlarımızın ufkunu açabilecek değere sahip olabilir.

Tabandan tavana olan TürkBirDev yapılanmasını güçlendirmek, ilçe, üniversite, il, bölge, ülke ve genel başkanlığa hizmet vermek amacı ile Ankara'da bir iletişim merkezi oluşturulmuş ve ayrıca merkez işletmesi için dernek kurma çalışmaları başlatılmıştır. Bunların yanı sıra çeşitli birimler ortaya çıkartılmış ve görev dağılımını üstlenecek adayların belirlenmesi aşamasına varılmıştır.

31 Ekimde sergilenen başarı ile gurur duymak hakkınızdır; ilçe, üniversite, il temsilcileri ve gönüllüler olarak vatan ve millet adına, elinizdeki imkanları ve gücünüzü zorlayarak yapmış olduğunuz çalışmalar için sizi candan tebrik ederim. Her gün daha da artıyor olduğu görülen bu gücün daha da muazzam başarılara imza atacağı inancındayım.

Bu gücü göstermek için henüz değilseniz aşağıdaki öbeklerimize derhal üye olmanız, etkinliklerinizi bütün üyelerimizle paylaşmanız ve,
BaşarılarıMızın devamı dileğimle,

Sefer Özdemir